Zatoka Zavratnica i pamiątka z II Wojny Światowej

Zatopiona barka? Oczywiście, że musimy tam jechać!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Do Jablanac docieramy późnym popołudniem. Jest to niewielkie miasteczko, położone nad samym morzem, w odległości 5 km od głównej drogi Rijeka – Zadar. Ze względu na swoje położenie, w miejscowości trudno o parkingi. Zostawiamy auto, tak jak większość przybywających tu ludzi w pasie drogowym. Jesteśmy bardzo głodni i pierwsze kroki kierujemy do pobliskiej restauracji.

 

Kiedy brzuchy mamy już pełne, przychodzi czas na znalezienie drogi do zatoki. Od kelnera dowiadujemy się, że mamy już mało czasu, bo wejście jest do godz. 19.00.

Odnajdujemy ścieżkę prowadzącą do zatoki i prawie biegiem udajemy się na spotkanie             z zatopioną barką!

 

 

 

               Zatoka Zavratnica to nasz cel. Ma niespełna kilometr długości i do 150 metrów szerokości.  Uważana jest za jedną z największych atrakcji turystycznych północnego wybrzeża Chorwacji. Pionowe i strome ściany kanionu wpadają do lazurowej wody i tworzą wspaniały krajobraz. Wzdłuż kanionu biegnie  kamienna ścieżka. Podziwiamy widoki, ale najważniejsze to zobaczyć barkę! Jest!!! W końcu dostrzegamy  wrak starej niemieckiej łodzi, zatopionej jeszcze  w czasie II wojny światowej. Upewniamy się czy możemy pływać w wodach zatoki, ubieramy stroje, maski i cała naprzód ku nowej przygodzie!!!

 

 

            Słońce schowało się  za góry i woda nie wyglądała przyjaźnie. Już pod wodą zamajaczyło mi coś czarnego, wyskoczyłam jak oparzona! Patrzę, Paweł też już nad wodą: „Co się stało?” – pytam. „ A ty czemu wynurkowałaś?” Okazało się, że oboje poczuliśmy się nieswojo nad naszym wymarzonym wrakiem! Obrośnięta glonami konstrukcja, w wieczornym świetle, czarna i przerażająca! Śmiejąc się z siebie samych, opuściliśmy zatokę i wyruszyliśmy w dalszą drogę! Obiecaliśmy sobie, że jeszcze odwiedzimy to miejsce i zanurkujemy nad barką, jednak następnym razem we wcześniejszych godzinach, kiedy słonko będzie oświetlało wody zatoki.

 

 

 

Jeżeli kiedyś zaplanujecie wakacje na wyspie Rab, to obowiązkowo zaplanujcie wizytę w zatoce. Właśnie z Jablanac wypływa na nią prom .

Odległości z bardziej znanych turystycznych miejscowości to: z Crikvenicy jest 70km, z Zadaru 125km.

 

 

Dodaj komentarz