Pustynne krajobrazy Bardenas Reales i Jaskinie Arguedas.

 

        Kręcono tu między innymi sceny do filmów “James Bond – Świat to za mało” czy “Gra o tron”. Powstał w wyniku erozji deszczowej i wiatrowej. Zajmuje obszar około 42.000 ha. W 2000 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Park Krajobrazowy Bardenas Reales!

 

 

 

     

             Dziś szukamy noclegu w okolicach Bardenas Reales i natrafiamy na świetne miejsce. Po pierwsze jest tu dobrze przygotowany przez władze miasta parking dla kamperów, z miejscem do zrzutu szarej wody, do opróżnienia toalety chemicznej i z możliwością nabrania wody czystej. Po drugie jest tu niecodzienna atrakcja, która bezapelacyjnie jest dla nas jedną z ciekawszych w Hiszpanii! Jesteśmy  w niewielkim miasteczku Arguedas u bram Bardenas Reales, a  dokładnie przy parkingu, na którym śpimy, znajdują się Jaskinie Arguedas. Mamy nocleg z widokiem na „osiedle mieszkaniowe” wykute w skałach!

          Oczywiście zżera nas ciekawość, więc szybko jemy kolację i uzbrojeni w latarki, wytyczoną ścieżką idziemy zobaczyć jak to jest mieszkać w domu wykutym w skale! Wstęp jest bezpłatny. Domy zdecydowanie są niepospolite i robią na nas ogromne wrażenie. Wchodzimy do środka każdego z nich, a  wnętrza kryją resztki dawnego wyposażania. Jest kuchnia opalana drewnem, zlew do mycia naczyń i półki, a kolorowe farby pokrywają ściany. Kiedy robi się ciemno zapalają się halogeny oświetlające skałę. Światło zmienia barwy i robi się naprawdę  bajkowo i magicznie. Ze skały zieją teraz czarne otwory drzwiowe i okienne! Genialne! Jesteśmy zachwyceni tym miejscem!

 

Jaskinie Arguedas

 

      Tutejsze jaskinie czyli domy wykute w skałach zostały stworzone przez mieszkańców miasteczka, których nie było stać na kupno domu. Powstały pod koniec XIX wieku. Bardzo mnie zdziwiło, że użytkowane były aż do lat 60 XX w. W domach przechodzi się z pomieszczenia do pomieszczenia, nie ma w nich korytarzy. W wielu z nich znajdowały się pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, zazwyczaj bowiem ich mieszkańcy byli rolnikami. Jednym z większych problemów mieszkania w tym miejscu był brak wody. Transportowano ją wiadrami z pobliskiej rzeki, jak było z toaletą tego nie wiem. Panował tu specyficzny mikroklimat z temperaturą od 18-22 stopni, co odczuliśmy na własnej skórze. Pomimo braku okien i drzwi wieczorem i tak było tam przyjemnie ciepło. Kiedy w latach 60 wybudowano mieszkania socjalne ludność je opuściła.  W 1940r. było ich aż 52!

   W tym regionie można spotkać więcej takich osiedli, a wiele domów zostało wyremontowanych. Ich właściciele wynajmują je turystom. Stały się one swoistą atrakcją regionu. 

 

 

 

 

Samochodowy trip pośród pustynno-księżycowych krajobrazów.

 

          Droga z miasteczka Arguedas w kierunku Parku Krajobrazowy Bardenas Reales jest dobrze oznakowana i bez problemu docieramy na miejsce. Po drodze zatrzymujemy się przy  punkcie informacji turystycznej, gdzie dostajemy darmową mapę. Obsługa udziela nam również instrukcji jak poruszać się po szlaku i gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje na trasie. Jesteśmy zdziwieni, ponieważ spodziewaliśmy się pieszej wędrówki, a przed nami 30km trasa samochodowa! Odpalam silnik i już po chwili zaczynamy pustynna przygodę.

      Droga jest gruntowa i miejscami wyboista. Z wnętrza  kampera dobiegają niecodzienne dźwięki i na pierwszym postoju zabezpieczamy luźne elementy, żeby nie hałasowały. Robi się ciszej.

        Jedziemy pośród malowniczych krajobrazów, podziwiamy niecodzienne formacje skalne i sępy płowe! Trochę księżycowe, zdecydowanie niezwykłe widoki ciągną się aż po horyzont.

      Na trasie natrafiamy na kilka miejsc postojowych, ale ogólnie każdy zatrzymuje się gdzie chce. Najpopularniejszym miejscem wśród odwiedzających park i jednocześnie najbardziej charakterystycznym jest formacja skalna Castildetierra . My oczywiście też robimy tu postój, a nawet taką dłuższą przerwę, bo obiadową!

            Kolejna  przerwa to formacja skalna, na którą można wejść. Tu również zatrzymuje się sporo osób.  Wchodzimy na nią betonowymi schodami. Są troszkę uszkodzone, ale zupełnie nam to nie przeszkadza. Widoki są naprawdę spektakularne, mamy wyjątkową możliwości podziwiania tak rzadko w Europie spotykanego pustynnego krajobrazu.

 

 

 

 

 

Informacje praktyczne: 

  • Bardenas Reales jest położone  niecałe 100km od Pampeluny (Nawarra) i niecałe 100km od Saragossy.
  • jeśli chcesz spróbować jak się mieszka w skale to w na stronie w linku znajdują się oferty wynajmu 🙂   https://www.lasbardenas.com/en/alojamiento-bardenas/
  • wjazdów do parku jest kilka, ale najpopularniejsze dla pojazdów silnikowych są dwie:  drogą z północy od drogi Carcastillo-Figarol,  a od zachodu asfaltową, od drogi z Arguedas.
  • na terenie parku wyznaczono 700km tras pieszych, konnych, rowerowych oraz dla pojazdów silnikowych
  • koniecznie naładujcie baterie swoich aparatów i zabierzcie prowiant. Nie ma tu sklepów ani obiektów gastronomicznych.

 

 

Dodaj komentarz