Tribalj (Chorwacja)

Tribalj – startowisko w Chorwacji położone w Zatoce Kwarnerskiej, niedaleko większej miejscowości Crikvenica, gdzie znajdziemy bazę noclegową, restauracje i plaże (w tym jedna dla psów, ale o tym w innym wpisie będzie). Miejscówka z fantastycznym widokiem na Adriatyk, góry i wyspę Krk.

 

 

Z powietrza roztacza się piękna panorama na Zatokę Kvarnerską. Podchodząc do lądowania można podziwiać z góry zamek Drivenik, około 800 metrów od lądowiska.

Samo startowisko jest jednym z najpopularniejszych w Chorwacji. Dojazd jest trochę przydługawy, ale warto tam pojechać 🙂 Prowadzą do niego dwie drogi. Pierwsza opcja od Blaskovići – dość stroma i wąska, miejscami spora ekspozycja. Druga opcja to dłuższy dojazd, ale bez „górskich atrakcji” od miejscowości Hreljin. Moja żona po przejażdżce hardcorowej woli jeździć właśnie przez Hrejlin 🙂 Na górze jest dużo miejsca na zaparkowanie samochodu.

 

 

TakeOff – bardzo dobrze przygotowany: wyłożony matami, dobrze widoczne wiatrowskazy. Miejsca na 3 glajty spokojnego szpejenia. Są też ławeczki, na których można odpocząć, a nawet darmowe Wi-Fi. Przy ławeczkach jest tablica informacyjna z kontaktem do operatora, a po zeskanowaniu kodu QR można zarejestrować się do lotu. Korzystanie ze startowiska dla pilotów indywidualnych jest bezpłatne.

 

Powrót z lądowiska..

 

Lądowisko – jest widoczne z góry – pomiędzy wsią Tribajl a Drivenik. Za pierwszym razem nie sprawdziłem dokładnie i przeleciałem je o 200 metrów. Jest tam sporo łąk, więc jeśli – jak ja – nie trafisz w lądowisko masz dużą alternatywę 😉 Uważać trzeba jedynie na „kolcoki”, których w tym klimacie nie brakuje, a wyplątywanie linek zamiast latania to słaby substytut. Ja spędziłem z krzaczkami jakieś 35 minut 🙂 Lądowanie wydaje się nieco dziwne, bo ląduje się na zawietrznej pasma gór na przedpolu. Nie napotkałem tam jednak żadnych oznak turbulencji, ani innych niespodzianek. Między startem a lądowiskiem jest około 700 metrów przewyższenia, więc jeśli nawet Cię nie zabierze (wtedy naprawdę musisz być pechowcem 🙂 ) to zrobisz pięknego dupozlota…

Sporo pilotów, aby uniknąć powrotu po samochód, decyduje się na top-landing na łące, jakieś 250m od górnego parkingu na północ. Jest tam już mniej turbulentnie i lądowanie jest możliwe. Jest tam również wiatrowskaz pokazujący co i jak.

Na zdjęciu koledzy, którzy dali się namówić na latanie w Chorwie i podesłali zdjęcie z wiatrowskazem, którego nie miałem zrobionego. 🙂

 

Okolicę tę zamieszkują sępy płowe. Będąc w październiku na startowisku mogłem się o tym przekonać na własne oczy. Spotkałem stado ok. 25 przedstawicieli tego gatunku, podpowiadających nam gdzie jest właśnie termika. Szczerze, mówiąc za pierwszym razem poczułem się nieswojo, kiedy miałem polecieć z tymi czekającymi na posiłek padlinożercami 🙂

 

 

Użyteczne kierunki wiatru: S, SW, W.

Chorwaci mają zwyczaj informowania o locie operatora danego startowiska. Tu również należy zadzwonić lub wysłać SMS do opiekuna Tribalj’a:

Marko Hrgetic Hrga (club president)
Parajedrilicarski klub Flumen
http://www.pjkflumen.org
mob: +385(0)958143976

http://www.pjkflumen.org/takeoff-tribalj

Dojazd:

https://www.google.pl/maps/place/Paragliding+club+Flumen/@45.2370589,14.6776844,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x9334bc3283c11a99!8m2!3d45.23957!4d14.6829566

Filmy ze startu i z powietrza:

 

Dodaj komentarz