Rowerem dookoła Vransko Jezero i Celinka

Vransko Jezero

czyli góry, jezioro, morze, ptaki, rower i my.

Rower daje ogromne poczucie wolności i możliwość obserwacji. Jadąc rowerem przemieszczamy się zdecydowanie szybciej niż piechotą, mając jednocześnie możliwość dostrzeżenia ciekawych miejsc, obiektów czy krajobrazów.

Wycieczka rowerowa wokół jeziora, to było nasze wakacyjne marzenie w 2013r. Nocowaliśmy wówczas na Wyspie Muter w domu Mirelli. Pogoda była taka sobie, trochę słońca, trochę chmur, temperatura wody zdecydowanie nie zachęcała do kąpieli. Rower to było idealne rozwiązanie.

 

 

Vransko Jezero jest największym słodkowodnym jeziorem w Chorwacji. Położone wzdłuż wybrzeża morskiego pomiędzy miejscowościami Pirovac i Pakostane. Obok dolnego odcinka rzeki Neretvy jest jedynym terenem bagiennym w śródziemnomorskiej części Chorwacji. W 1983 r. utworzono tu Rezerwat Ornitologiczny, który dziś stanowi ciekawą atrakcję turystyczną.

 

 

 

Wejścia do Parku są dwa: jedno od strony Pakostane, drugie (skąd my rozpoczęliśmy naszą wycieczkę) znajduje się     5 km za miejscowością Pirovac, jadąc z kierunku Split, Szybenik. Znajduje się tam Centrum Informacji Prosika. Można tam kupić pamiątki i podobno w sezonie działa tu wypożyczalnia rowerów i kajaków.

Nasza przygoda rozpoczyna się kupnem biletu upoważniającego do przebywania na  Terenie Parku, w cenie 20kun.

Większa część trasy prowadzi drogą szutrową, wyciętą w zboczu wzgórza. Już od samego początku zachwycamy się krajobrazami i jazda trochę nam nie idzie, bo co kilka metrów zatrzymujemy się, aby zrobić zdjęcia. Roztaczają się tu spektakularne widoki na jezioro.  Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku, które służą również do obserwacji ptaków i skąd również podziwiamy nieziemski krajobraz jeziora.

Kolejne kilometry naszej podróży to spokojne tereny wiejskie.

 

 

 

Nagrodą za trudy jazdy po górskim terenie jest magiczne miejsce z drewnianymi mostkami, ścieżkami i pomostami, które jest  doskonałym punktem obserwacji ptaków. Tu jazdę utrudniają piesi, ale prowadząc rowery mamy więcej czasu na podglądanie ptaków,  robienie zdjęć, no i chwilę odpoczynku.

 

 

 

Droga powrotna prowadzi częściowo brzegiem jeziora, częściowo drogą asfaltową. Dla nas nie jest już tak atrakcyjna jak pierwszy odcinek. Kończymy trasę w miejscu, w którym ją rozpoczęliśmy.

Trasa ma ok. 40km, nie jest trudna. Trzeba zabrać ze sobą prowiant i napoje, bo sklepów i restauracji przy samej trasie nie ma. Jest niesamowicie widokowa.

Jednak jeśli jeszcze widoków Wam za mało – to koniecznie, ale to koniecznie odwiedźcie Celinkę!

Z Vransko Jezero jadąc w kierunku Split, Szybenik, znajduje się punkt widokowy „Celinka”. Dojedziecie tam skręcając w lewo, w kamienistą drogę na samym początku miejscowości Drage. Dodam, że wjazd tylko dla odważnych                    i sprawnych kierowców i najlepiej autem służbowym 🙂 Oczywiście można zaparkować na dole i dojść spacerkiem. My odkryliśmy to magiczne miejsce przy okazji zabawy w geocaching, i dodam, że służbowe auto dało radę.  Z tego miejsca zobaczycie jednocześnie Vransko Jezero  i morze. Nas widoki oczarowały!

 

 

Mapa trasy rowerowej pod linkiem poniżej.  Trasa na mapie rozpoczyna się w Biograd na Moru.

https://www.gpsies.com/map.do?fileId=kroxikwnyfxfnaie

Jedna myśl na temat “Rowerem dookoła Vransko Jezero i Celinka

  1. Wasza relacja zainspirowała nas do objechania jeziora dookoła w sierpniu tego roku.
    Nie można już jeździć po pomostach ale za to są wyremontowane. Z tablicy informacyjnej wnioskuję, że pieniądze dała na to UE. Nie napisaliście nic na temat punktu widokowego Kamenjak, Nam udało się dotrzeć na sam szczyt, ale momentami prowadziliśmy rowery… Widok był wart tego wysiłku.

Dodaj komentarz