Spoglądać przez dno czyli spływ kajakowy rzeką Gacka.

-Paweł, Paweł! Chodź na chwilę! Zobacz jaki czad!

– O rany, płyniemy!!!

– Wiesz, ale wypożyczenie tego transparentnego kajaka jest droższe od zwykłego!

– Nie ważne! Dzwoń! Rezerwuj! Innym nie popłynę!

 


      Pstrąg potokowy w  rzece Gacka rośnie około pięć razy szybciej niż w innych rzekach krasowych.  Ma on tu doskonałe warunki zarówno do życia jak i do rozmnażania. Woda ma optymalną, prawie stałą temperaturę  8 -12 stopni, jest bogata w tlen i ma łagodną alkaliczną strukturę chemiczną. Gacka jest niezwykle bogata w faunę i florę. Jest siedliskiem dla 25 różnych rodzajów roślin wodnych i aż 19 grup makro fauny. Błotniste dno sprzyja roślinom i zwierzętom, w szczególności pstrągom. Jej woda należy do jednych z najwyższą jakością na świecie.

 

Spływ kajakowy

 

      Już drugi dzień, jesteśmy w regionie rzeki Gacka i już drugi dzień wpatrujemy się w niebo. Sami siebie przekonujemy, że będzie dobrze! Spływ kajakowy miał odbyć się wczoraj, jednak pogoda nie dopisała. Dziś ostatni dzień pobytu w tej okolicy. Pakujemy auto, umawiamy się za pomocą „whatsapp” z wypożyczalnią na godzinę 10.00.  Klamka zapadła!

 

     Srebrna Strzała nas wiezie, a wujek google prowadzi na wskazane przez wypożyczalnie miejsce.

     Jest słońce, jest dobrze! Parkujemy na asfaltowym placyku, obok mostu. Po chwili słyszymy głos mężczyzny, maniakalnie powtarza, w naszym kierunku: „- 10 euro, 10 euro, 10 euro…..” Paweł pyta: „ – Za co 10 euro?” „- 10 euro, 10 euro, 10 euro…” Starszy pan odchodzi. Po chwili jednak wraca, tym razem z kawałkiem papieru.  Czytamy:  „ 10 euro”. Nie do końca wiemy o co chodzi, ale wiemy że nie chcemy płacić. Przejeżdżamy przez most i parkujemy na małej łączce, po drugiej stronie rzeki, przy okazji przeganiamy stado owiec.

 

     Pani, która przywozi nam kajak tłumaczy, że parking jest bezpłatny, a ten pan nie jest do końca normalny. Kiedy pojawiają się turyści, zawsze przychodzi i od każdego woła 10 euro.

 

 

     Znosimy kajak na brzeg, ubieramy kamizelki ratunkowe, rękawiczki rowerowe – i pakujemy nasze rzeczy do kajaka. Pani robi nam pamiątkowe zdjęcie i wypływamy!

 

 

      Spływ trwa ok. 2 godzin i jest niezwykły!!! Kajaki są wykonane z przezroczystego materiału. Nic nam nie przeszkadza w oglądaniu podwodnego świata! Przepiękna roślinność, miga pod dnem kajaka, a my urzeczeni, próbujemy uchwycić te magiczne obrazy przy pomocy aparatów.

 

 

 

      Wiosłujemy powoli, nigdzie się nie spieszymy. Oglądamy wręcz sielskie krajobrazy, które tworzą pasące się nad rzeką owce, kozy skaczące na przybrzeżnych głazach, sady i łąki. Z poziomu rzeki, można by rzec „na wyciągnięcie ręki”, podglądamy siedzące w nabrzeżnych zaroślach łyski z młodymi i bujną roślinność.

 

 

     Rzeka jest bardzo spokojna. Nie napotykamy żadnych przeszkód, nie ma bystrzy, nigdzie nie ma potrzeby przenoszenia kajaka. Na starcie dziewczyna z wypożyczalni poinstruowała nas jak i gdzie płynąć, aby uniknąć spotkania z jedynymi na trasie spływu podwodnymi skałami oraz łabędziem!

 

 

      Skały omijamy bezproblemowo, problemem okazuje się  łabędź. Jest tu jego rodzina i broni jej, bardzo dzielnie atakując nasz kajak! Paweł próbuje załagodzić sytuację, tłumaczy mi, że nic nam nie grozi. Ja się boję! Boję się, że łabędź nas wywróci. Ptak odpływa, myślimy, że już sobie dał spokój, lecz okazuje się, że oddalił się tylko po to, aby mieć większy rozbieg i z większą siłą zaatakować! Z opresji ratuje nas kobieta, która przychodzi na brzeg rzeki z pobliskiego domu. Woła łabędzia i kusi go chlebem rzucanym na wodę!

 

     Mijamy cztery mosty i zgodnie z instrukcją dzwonię do naszej opiekunki. Jest zdziwiona, że tak nam szybko poszło.

    Za piątym mostem dopływamy do brzegu i wyciągamy kajak. Po chwili zjawia się auto, które odwozi nas powrotem do Srebrnej Strzały.

 

Informacje praktyczne:

Cena wypożyczenia kajaka:

  • transparentnego 20 euro za osobę,
  • normalnego   15 euro za osobę

 

Namiar na wypożyczalnię kajaków:

 

http://www.velebit.info/prozirni-kajaci/

 

tu znajdziesz informacje praktyczne – lokalizacja, miejsca noclegowe

Dodaj komentarz